GSP Polska - Autoryzowany Dystrybutor AYATS, TAM, RABA i SANOS

AUTOBUSY RABA

Raba jest węgierską firmą o bogatym doświadczeniu. Została założona w 1896 roku w Gyor. Jej specjalnością były m.in. konstrukcje stalowe, wagony kolejowe i sprzęt rolniczy. Pierwszy samochód ciężarowy wyprodukowała w 1903 r. Osobowy pojawił się dwa lata później.


Do śmiałych eksperymentów wczesnej ery działalności należał samochód z napędem 4x4, opracowany we współpracy z Ferdynandem Porsche. Przed II wojną światową Raba konstruowała własne pojazdy oraz korzystała z licencji takich firm jak Praga, Krupp, Austro-Fiat i MAN. Po wojnie zasłynęła przede wszystkim jako producent osi napędowych do samochodów użytkowych, które stosowane były również w polskich Jelczach. W 1969r. zaprezentowała nowoczesną ciężarówkę na licencji MAN-a. W 1980 r. wprowadziła do produkcji nowy model z kabiną DAF-a.


Obecnie w ofercie posiada bogatą gamę mostów napędowych, w tym portalowe do niskopodłogowych autobusów i trolejbusów, osie do maszyn rolniczych oraz inne komponenty dla motoryzacji. Produkuje również terenowe ciężarówki Raba serii H, w które zaopatruje się przede wszystkim węgierska armia.

RABA Midibus

RABA Midibus

Podwozia autobusowe ma w ofercie od 1988 r., jednak dopiero pod koniec pierwszego dziesięciolecia XXI wieku Raba zdecydowała się wykorzystać je do stworzenia własnego autobusu. Niewielki S91 został zaprojektowany wspólnie z firmami Webasto Hungaria i budapesztańskim biurem projektowym Molitus, z którego usług korzystała również amerykańska firma autobusowa NABI oraz niemiecki Viseon.

 

Autobusy RABA - autoryzowany delaer GSP Polska Sp. z o.o.

Autobusy RABA - autoryzowany delaer GSP Polska Sp. z o.o.

Autobusy RABA - autoryzowany delaer GSP Polska Sp. z o.o.